29 mar

Moderné obývacie stena podľa svojich predstav

Súčasná ponuka umožňuje každému zariadiť si obývaciu izbu podľa svojich predstav. Riešením sú solitérne kusy nábytku, komody alebo moderné obývacie steny. Ak hovoríme o moderných stenách, je treba vedieť, že okrem nich existujú ešte obývacie steny klasické a sektorové.

Tieto typy sa používali v domácnostiach ešte donedávna. Vyznačovali sa značnou nepraktickosťou najmä vzhľadom k veľkej hmotnosti, takže sťahovanie alebo premiestňovanie nábytku pri maľovaní vyžadovalo obvykle väčšiu námahu, než samotné maľovanie.

Tieto negatíva sú pri moderných obývacích stenách vylúčené, pretože ich spoločným znakom je okrem moderného designu tiež ľahkosť a možnosť doplňovania a kombinovania jednotlivých dielov.

Z akých sú materiálov

Klasické drevo je stále využívané aj pri moderných obývacích stenách, ale postupne ho vytláčajú iné materiály. Jedná sa napríklad o laminované drevotrieskové dosky, ktoré sú vyrábané s najrôznejšími drevenými dekoráciami. Vyberať si môžete medzi dubom, orechom, akáciou a ďalšími napodobeninami dreva, vrátane exotických drevín.

Veľmi populárne sú v poslednej dobe kombinácie čiernej a bielej farby, čo pri obývacích stenách pôsobí zaujímavo. Jedným z najnovších trendov je kombinácia chromovaných kovových dielov a skla.

Aké je vyhotovenie

Moderné obývacie steny sa zostavujú rôznym spôsobom. Obvykle to bývajú rôzne malé skrinky pripevnené priamo ku stene, alebo zavesené na kovovej konštrukcii. Tieto spôsoby sú výhodné z niekoľkých hľadísk. Predovšetkým je to pomerne rýchla a jednoduchá inštalácia, a tiež možnosť rýchlej demontáže v prípade sťahovania, rekonštrukcie, zmeny dispozičného usporiadania obývacej izby, alebo maľovanie stien.

Ďalšou výhodou je možnosť obmeny jednotlivých kúskov nábytku, či už v prípade poškodenia, alebo nahradenia inou modernejšou skrinkou. Komody a skrinky v modernej obývacej stene je možné tiež rôzne vzájomne kombinovať podľa vkusu a potrieb majiteľa bytu.

Moderným trendom sú rôzne presklené skrinky a vitríny, do ktorých sa spravidla umiestňujú dekoratívne sklenené či porcelánové predmety. Efektné nasvietenie ešte zvyšuje ich krásu a predovšetkým večer pôsobí mimoriadne elegantne.